Huta Królewska alias Königshütte
Huta Królewska, blokovna na válcovně těžkých profilů
Na chořovskou válcovnu jsem si brousil zuby řadu let. Ještě aby ne, vždyť se také jedná o jednu z nejstarších těžkých profilových tratí v Evropě a "Huta Królewska" je ve světě těžkého průmyslu pojem sám o sobě. Na začátku roku 2015 se konečně zadařilo a řeknu vám, že lépe strávený večer než na válcovně si nelze představit.
Rozhodnutí o výstavbě nové hutě v Chorzowe vydal pruský král Friedrich Wilhelm III. v roce 1799. Stavba byla dokončena roku 1802 společně s první zapálenou vysokou pecí. Vedle tavby železné rudy zde vzniká i slévárna zinku "Lydognia". Prví pudlovací pece s kovárnou a válcovnou kolejnic vznikající v roce 1843.
Do roku 1860 zde stojí již vysoké pece čtyři a koksovna. Tou dobou přechází huť do soukromých rukou a nese nový název "Huta Królewska". Siemens-martinská ocelárna a první bessemerův konvertor jsou uvedeny do provozu mezi léty 1880 - 1895. Pudlovací pece a bessemerův proces zušlechťování oceli nahrazuje roku 1912 Thomasův konvertor. Železárny, od roku 1935 pod polskou správou, se nově nazývají Huta Pilsudski. Tento stav ale trvá jen do druhé světové války, kdy se huť pod německou nadvládou znovu přejmenovává na "Königshütte".
V padesátých létech dvacátého století vyrůstají nové vysoké pece a koksárenské komory. Tou dobou zde pracuje více než 8.000 zaměstnanců.
Stárnoucí technologie a enviromentálně nepříznivá situace uprostřed městské zástavby vedou ale k definitivnímu zastavení ocelárny v roce 1978. Koksovna následuje v roce 1982 a poslední vysoká pec v Chorzowě je vyhašena roku 1991.
Společnost ArcelorMittal, která huť převzala v roce 2007, zde v současné době provozuje těžkou a středojemnou profilovou trať. Všechny fotografie zde.
Předchozí články
- Vítkovická válcovna trub
- MSV Metal, tradiční kovárna ve Studénce
- Acroni, huť v alpském průsmyku
- ocelárna u Benátek
- cestování časem v kolonii Lipiny