Titanic

ArcelorMittal MéditerranéeArcelorMittal Méditerranée - Fos-sur-Mer, válcovna pásů

Teprve teď jsem s hrůzou zaregistroval zprávu, že průmyslovému gigantu na jihu Francie - ArcelorMittal Fos-sur-Mer - hrozí bezprostřední uzavření (!) kvůli překračování emisí CO2.

Přitom Fos vyrábí až 4 miliony tun oceli ročně a patří mezi tahouny evropské ekonomiky. Pokud skutečně dojde k jeho uzavření, odkud takové množství oceli najednou vezmeme? Z Indie? Z Brazílie? Z Číny?

Bude pak vzduch čistější? Bude se nám, Evropanům, lépe žít? A bude se žít lépe nám, obyvatelům planety Země?

Fos jsem měl možnost v loňském roce navštívit. Ne, tohle není žádná ekologická pohroma sužující Evropu. Ano, je to moderní železárna, ze které čas od času ale trochu toho kouře unikne. Je to ale legitimní důvod pro uzavření celého závodu jen proto, že si pár přistěhovalců nezvyklých žít ve stínu huti stěžuje?

Rozhodně ne. Evropské ocelářství má dlouhou tradici a vysokou úroveň. Investujte do ekologizace jakékoliv evropské hutě třeba 1 milion EUR a životní prostředí se zlepší sotva o jedno procentu. Investujte stejnou částku v hutích třetího světa a zlepšení se dostaví v desítkách procent.

Jenomže Evropa se rozhodla pro cestu průmyslové sebezáhuby. Stojíme na palubě potápějícího se Titanicu a s úsměvem idiota máváme zeleným zítřkům.

Že nás ale z vody budou tahat jiní, kteří na tom ve výsledku ještě vydělají, nás ale netrápí. Asi jsme to tak chtěli.

ArcelorMittal Fos-sur-Mer - vysoká pec č.2ArcelorMittal Fos-sur-Mer - vysoká pec č.2 - Sollac, Solmer

Fotografie z roku 2022 zde.

Viktor Mácha
www.viktormacha.com
instagram | linkedin | facebook

Předchozí články

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1068112
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace