Boj s větrnými mlýny

New Zealand Steel GlenbrookNew Zealand Steel Glenbrook

Ano, na Novém Zélandu jsem pobyl necelé dva dny jenom proto, abych tam navštívil a zdokumentoval jediné dva hutní provozy v zemi.

Řeknu vám jednu věc - ta nejistota, kdy nevíte, jestli vaše dokumentární práce vůbec bude jednou někoho zajímat, je strašná. Nemine den, kdy by mnou neotřásly pochybnosti a já se neptal sám sebe, jestli to má vůbec smysl.

Nikdo vám nenabízí spolupráci, nikdo vás nesponzoruje, nikdo za vás nevyřídí všechna potřebná povolení se do té které hutě dostat a jen málokdo se dokáže pro tenhle kouzelný svět těžkého průmyslu nadchnout a tu krásu s vámi sdílet.

Svádíte nekonečný boj s větrnými mlýny i se sebou samým.

Cestujete tisíce kilometrů, spíte v letištních halách, stravujete se v laciných fastfoodech a přes videohovory konejšíte své milované, že už se brzy vrátíte, že pak už budete doma, měsíc, dva, do Vánoc.. Ale sami tomu nevěříte.

Celou dobu víte, že industriální fotografie není pro davy. Víte to, ale stejně vás to vnitřně užírá, že na vás nikdy nebudou stát fronty.

Ale stejně pokaždé, když na satelitní mapě narazíte na nějakou dříve neodhalenou tmavou skvrnu značící průmyslovou aktivitu, hrdlo se vám sevře vzrušením a v břiše ožijí motýli.
Je to prokletí? Je to požehnání?

Nevím.

Ale jako můra přitahovaná smrtící krásou žárovky budu i já narážet dál. Tak dlouho, dokud se mi křídla nespálí žárem posledního odpichu.

Vždycky, vždycky hutě.

Viktor Mácha
www.viktormacha.com
instagram | linkedin | facebook

Předchozí články

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
318111819
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Jiří Syrový
Poslouchal jsem Vás na Vltavě. Provozujeme (ve smluvním vztahu s NPÚ) geodatabázi celé planety. Jsme sběratelé usedlostí (zvláště v EU a přilehlé Evropě). Na geoporálu máme kolem 150 tisíc dokumentačních záznamů. (Celkem je jich v sytému 1 740 000) Vsadili jsme na trvalou? udržitelnost databází největší příspěvkové organizace MK ČR s ročním rozpočtem okolo 1400 mil Kč. Docela svobodně tam vkládáme stávající stav památek.
Jedná se o topologickou databázi, kde si můžete prostorově identifikovat libovolnou stavbu na světě.
Tolik ke smyslu dokumenta.
Zdraví
Syrový a Syrová architekti
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace