Nedobré polské jaro

kwk Centrum (Bytom)kwk Centrum (Bytom) - panorama uhelného dolu

Polská krajina se nadobro mění, už nikdy nebude stejná.
kwk Kazimierz-Juliusz (Sosnowiec)
Kdykoliv se řeklo Horní Slezsko, jako první se mi vždycky vybavily lesy těžních věží, které zde nad bohatou uhelnou pánví vyrůstaly po celé minulé století. Horní Slezsko, které jsem v posledních několika letech tak hojně a rád navštěvoval, bylo vždycky zárukou kvalitně stráveného času šplháním po haldách a naslouchání dunícím šachtám tam dole. kwk Anna, szyb Chrobry II (Pszów) Ať už to byly Katowice, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec, nebo třeba Ruda Śląska, těžní věže byly vidět všude. Nebylo možné si jich nevšimnout, tvořily přirozenou součást horizontu jinak žalostně ploché krajiny. kwk Pstrowski, szyb Staszic (Zabrze)

Tohle všechno ale přestává být pravda. Podobně jako u nás kdysi v devadesátých létech mizely tyto urostlé symboly hornické činnosti doslova před očima, děje se tak právě nyní v Polsku. Slepé zúčtování s černou minulostí? Nedostatek vůle a vize z řad odborné veřejnosti? Vysoké ceny šrotu? Nevím. Jedno je ale jisté, polské jaro nebylo dobré.

31.3. 2018 - ukončení těžby na dole kwk Wieczorek
2.5. 2018 - szyb Staszic, kwk Pstrowski (demolice)
6.5. 2018 - szyb Chrobry II, kwk Anna (demolice)
19.5. 2018 - szyb Skarga, kwk Centrum Bytom (demolice)
31.5. 2018 - szyb K II, kwk Kazimierz - Juliusz (demolice)

A považte, to není zase tak málo na jednu polskou uhelnou pánev.. Snad to Poláky při prohlíženích dnes již historických fotografií nebude jednou mrzet. Mně ano.

Viktor Mácha
www.viktormacha.com
instagram | linkedin | facebook

Předchozí články

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1916191318
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace