Fos-sur-Mer

ArcelorMittal Fos-sur-Mer - vysoká pec č.2ArcelorMittal Fos-sur-Mer - vysoká pec č.2 - Sollac, Solmer

Je půl páté ráno, mrznu, žaludek mám na vodě z doznívajícího střevního onemocnění a v kyslískové masce se plazím po nekonečném schodišti na vrchol vysoké pece č.1 železáren Fos-sur-Mer kousek od Marseille. Výtah jako na potvoru nefunguje a každý schod ze mně odplavuje poslední zbytky sil. A to je teprve začátek. Aniž bych to tehdy věděl, v téhle huti strávím dalších 13 hodin.

Ty schody nemají konce. Tak strašně daleko od domova, i ty děti mi začínají po týdnu na cestách chybět. Jak by mi s nimi teď bylo dobře, v teplíčku… Další a další patra nejvyšší člověkem vytvořené stavby v jižní Francii. Původně jsem tuhle expedici rozdělit na dvě samostatné cesty – 5 dní v Itálii a po nějaké době 4 dny ve Francii. Jenomže Jarní prázdniny s rodinou mne úplně vyřídili a tak jsem se v zoufalství a částečně i z trucu rozhodnul obě cesty spojit. Asi to byla chyba. Sice něco málo ušetřím za naftu, ale tohle si nezaslouží.

Pane Bože, to ty idiocký Frantíci neumí opravit jeden blbej výtah?! Jak vysoko ještě? Přemáhá mě úplně zvrácená chuť na Big Maca s Colou a hranolkama. Týden jsem pořádně nejedl, ráno jen pár krekrů s neperlivou vodou. Dělají se mi mžitky před očima a v respirátoru mám hotový rybník potu.

ArcelorMittal Fos-sur-Mer - vysoká pec č.1ArcelorMittal Fos-sur-Mer - vysoká pec č.1 - Sollac, Solmer

Poslední záhyb schodiště, nad přístavem se objevuje purpurový sluneční kotouč. Být to jen o jedno patro výš, nepochybně umřu. Můj průvodce David už tu nějakou dobu čeká. Už se nemohl dívat na mou agonii a vzal mi alespoň stativ a rezervní kyslíkovou lahev. Teď se i přes masku do široka zubí a rukou kyne přes zábradlí za ním – vysoká pec č.2 je v tom nachovém úsvitu tak krásná, že zapomínám na všechna protivenství a okamžitě upínám fotoaparát na stativovou destičku.

Po pár minutách mám hotovo.

Kam teď?“, ptá se David.
Na vrchol tamté pece. Potřebuji stejně odfotit i vysokou pec č.2“, odpovídám bez váhání a s trpkým vědomím toho, že ani tam výtah nefunguje.

Všechny fotky zde.

Viktor Mácha
www.viktormacha.com
instagram | linkedin | facebook

Předchozí články

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1451814
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace