Přišel jsem, viděl jsem, plakal jsem

Kopalnia Węgla Kamiennego MysłowiceKopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice - Szyb Łokietek 2018/2019..

Poláky jsem nikdy neměl rád (mých pět polských přátel odpustí).

Pro tu jejich směšnou národní hrdost, příšerný silnice, udolávající byrokracii, ale hlavně pro ten absolutní nezájem o průmyslové dědictví.

Když jsem před pár dny spatřil na sociálních sítích rozmazanou fotku z demolice dolu Myslowice, nechtělo se mi tomu vůbec věřit. Vždyť kdo by taky boural majestátní předválečnou budovu, skutečnou perlu industriální architektury v celém Polsku, ne-li ve Střední Evropě?

Kopalnia Węgla Kamiennego MysłowiceKopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice - 1960 - 1965, léta největší slávy

Nesmysl, bylo třeba okamžitě vyrazit a přesvědčit se na vlastní oči. Koneckonců mám to z Prahy jen nějakých 5 hodin cesty.

Ale ach běda! Kéž bych se tam byl nikdy nevypravil! Už z dálky na mne křičelo černé torzo uhelného prádla, které jsem ještě minulý rok tak nadšeně obdivoval... Jámová budova šachty Sas byla nenávratně pryč a kusadla demoliční techniky začala právě požírat i unikátní jámovou budovu šachty Lokietek. Jen konec, nejkrásnější důl v Polsku mizí a nedá se s tím nic dělat.

Kopalnia Węgla Kamiennego MysłowiceKopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice - Demolice uhelného prádla.

Hanba, hanba polským úřadům, hanba městu Mysłowice, hanba občanům, kteří něco takového dopustili.

Pospíchám po trati blíž k budově prádla ve snaze udělat si pár posledních záběrů. Ze sutin se z ničeho nic objeví zakuklená postava ošuntělého sběrače kovů a zatarasí mi cestu.
"Chceš do držky, ty čuráku? Zbal si ten foťák a vypadni."

Tak tohle jsou ta poslední slova sbohem s mysłowickou šachtou...Tohle se nemělo stát..

Jak důl vypadal ještě před demolicí, si prohlédněte zde.

Viktor Mácha
www.viktormacha.com
instagram | linkedin | facebook

Předchozí články

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
81541010
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace