Rakouská stopa v čínské ocelárně na Českomoravské vrchovině

ŽĎAS, práce na kovacím lisuŽĎAS, práce na kovacím lisu - CEFC Group, Žďárské strojírny a slévárny

Jakkoliv zvláštně může nadpis působí, není v něm ani zbla nepravdy. Málokdo totiž ví, že jedna z našich nejvýznamnějších oceláren široké veřejnosti po léta známá coby ŽĎAS, stála původně v rakouské Linci. Ale nepředbíhejme.

Žďárské strojírny a slévárny navazují na poměrně bohatou tradici dobývání a zpracování železa v oblasti Žďárska, které se datují už do roku 1252. Výrobu železa zde dokládají zmínky o primitivních hamrech z roku 1399 a vůbec první dřevouhelná vysoká pec byla na pozemku žďárského kláštera zapálena v roce 1614. ŽĎAS, lití ingotů Postupné vytěžení rudných ložisek v blízkém okolí ale vedlo od roku 1886 k postupnému útlumu výroby a zpracování kovů.

V roce 1946 ministerstvo průmyslu rozhoduje o výstavbě moderního slévárenského areálu ve Žďáru nad Sázavou. Původně se mělo jednat pouze o rozšíření kapacitně nedostačující slévárny Ignáce Storka v Brně, nakonec byl ale projekt přepracován a rozšířen na samostatný výrobní závod. A dnes již málokdo ví, že právě hala ocelárny byla převezená v rámci poválečných náhrad z rakouského Lince (dnešní VoestAlpine). Tavba na první obloukové peci proběhla v roce 1951.

Výroba se od počátku soustředí na tři hlavní odvětví: metalurgické komponenty, tvářecí stroje a zařízení pro válcovny.

ŽĎAS, čištění struskové pánveŽĎAS, čištění struskové pánve - CEFC Group, Žďárské strojírny a slévárny

Ani po šedesáti letech v oboru se tato orientace nezměnila. Primární metalurgie je zajišťována trojící obloukových pecí s navazujícím vakuovou a pánvovou pecí. Ingoty do hmotnosti 21 tun jsou dále zpracovávány na třech kovacích lisech značky ŽĎAS.

Od roku 2016 patří ŽĎAS do čínské skupiny CEFC. Všechny fotografie zde.

Viktor Mácha
www.viktormacha.com
instagram | linkedin | facebook

Předchozí články

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
7861221
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace