Válcíři ze Sheffieldu

Pro-Roll Ltd. SheffieldPro-Roll Ltd. Sheffield - Tradiční ruční válcovna oceli.

A máte taky válcovnu? A mohl bych jí vidět?

Zhruba tak nějak začala má komunikace se Symonem Havenhandem v roce 2013. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat - můj projekt rád podpoří, jsem vítán. Souhrou nepředvídatelných okolností, včetně strastí spojených s korespondencí s dalšími britskými hutěmi, na mne ale v téhle tradiční ruční válcovně z roku 1882 museli čekat dalších 6 let.

Inu, průmyslová fotografie vyžaduje trpělivost.

Na tomto místě se hodí malá historická vsuvka.
Little Matlock Rolling Mill v Sheffieldu, jak se závodu dřív říkávalo, nezažil s koncem minulého století dobré roky. Poté, co ho firma Firth Rixson Ltd. odkoupila od předcházejícího majitele a po dvou letech provozu uzavřela, prodala všechny pozemky developerské společnosti, která chtěla historické budovy přestavět na luxusní apartmány. To se ale silně znelíbilo městské radě, která s ohledem na historickou důležitost areálu celou transakci zastavila a zabránila nejhoršímu. Krátce poté kupuje starou válcovnu Symon Havenhand a ještě téhož roku výrobu znovu rozjíždí.

Pro-Roll Ltd. SheffieldPro-Roll Ltd. Sheffield - Ruční válcovna oceli.

Je začátek roku 2019 a já, propadající se studem, znovu píšu panu Havenhandovi, jestli to šest let staré povolení stále platí. Světe div se – platí. Platí s jedním ALE. Válcovně se začalo nečekaně dařit a bylo třeba expandovat. Původní lokalitu, kde Little Matlock Rolling Mill působil celých 135 let, byla v roce 2017 opuštěna a celý tým se přesunul do prostor bývalé autodílny necelé tři míle daleko. A protože některé technologie jsou zkrátka a dobře nenahraditelné, na novou adresu se přesunuly i původní válcovací stojany.

Díky Bohu! 21. století by totiž bez ručního válcování bylo zase o něco málo smutnějším místem k životu.

Příklad ručního válcování v Polsku. Příklad ručního válcování v Polsku. - 2018

Tohle si málokdo uvědomuje, ale těch ručních válcoven je v Evropě už jen hrstka. Ruční válcování je ohrožené řemeslo současnosti. Ruční válcování je součástí našeho kulturního dědictví.
Takže díky všem Symonům Havenhandům, kteří tohle tradiční zpracovávání oceli dodnes udržují - technologickým pokrokům navzdory.

Všechny fotografie zde.

Viktor Mácha
www.viktormacha.com
instagram | linkedin | facebook

Předchozí články

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
18716135
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace