Země postavená na důvěře

Tata Steel Port Talbot, blast furnace no.5Tata Steel Port Talbot, blast furnace no.5 - Železárny Port Talbot, vysoká pec č.5

Hlavní příjezdovou cestu do největší britské železárny lemuje nízký, asi dvaceticentimetrový plot. Je to spíš jen takový symbolický plůtek, oddělující život tam venku od věčného rachotu práce tam uvnitř. Ten plůtek se táhne celé kilometry daleko a stačí jeden vyšší krok a jste v huti.

Když jsem se pak vysoko na ochozu koksárenské baterie ptal mého průvodce, jak často tady řeší nedovolené vniknutí, jen se usmál a prohodil: „Ani jednou, tahle země byla postavená na důvěře“.

Tata Steel Port Talbot, Morfa coke worksTata Steel Port Talbot, Morfa coke works - Koksovna Morfa v jižním Walesu.

"Tahle země byla postavená na důvěře".

Pomalu si tahle slova potichu zopakujte. Dokážete si představit něco podobného u nás, nebo kdekoliv jinde ve Východní Evropě?

Čím dál na Východ jedete, tím vyšší ty zdi kolem průmyslových závodů jsou. Projíždíte Polskem, Rumunskem, Ukrajinou a Ruskem a přibývá strážných špačků, ostnatých drátů a členů ochranky. Když jsem fotil v železárnách v Čeljabinsku, ploty byly dokonce i uvnitř závodu a rozdělovaly jednotlivé provozy. Aby se člověk dostal z ocelárny na válcovnu, potřeboval dvakrát ukázal pas a povolení ke vstupu.

V železárnách Port Talbot v jižním Walesu nic z toho nebylo. Jen tenhle plůtek a můj rozesmátý průvodce Mike. Jen my, huť a Bristolský záliv.

Všechny fotky zde.

Tata Steel Port Talbot, konvertorová ocelárnaTata Steel Port Talbot, konvertorová ocelárna

Viktor Mácha
www.viktormacha.com
instagram | linkedin | facebook

Předchozí články

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
10210151
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace