Bessemerův konvertor
Bessemerův konvertor z roku 1880. - Industriální památka nevyčíslitelné hodnoty.
Bessemerovy konvertory jsou technologií minulosti. Henry Bessemer si ten vůbec první nechal patentovat v roce 1855 a umožnil výrazné navýšení výroby oceli ze surového železa.
A protože pokrok nezastavíš, došlo i na Bessemerovy konvertory, které začaly být od padesátých let postupně nahrazovány rakouskými LD konvertory - neboli kyslíkovým procesem.
Ten se používá dodnes a patří mezi nejrozšířenější způsoby výroby oceli na světě.
A Bessemerovy konvertory? Ty buď skončily ve šrotu, nebo se ve vzácných případech staly zkamenělinou, neživou památkou starých dobrých časů na prostranstvích průmyslových muzeí, nebo parků.
Bessemerovy konvertory z roku 1880. - Hagfors, Švédsko
Jenomže pak přijedete do švédské obce Hagfors do hutě Uddeholm a cesta na elektroocelárnu vede skrz takovou tmavou, zaprášenou halu a na jejím druhém konci se cosi rýsuje. Požádáte tak vašeho průvodce, jestli by nerozsvítil a před vámi se v celé své kráse objeví absoluteně zachovaná Bessemerovna z roku 1880... Stojí tu ladem už od posledního odpichu v roce 1965. Bourat se jim nechtěla, tak si z toho udělali takový malý skanzen. Skanzen, který v žádném turistickém průvodci nenajdete. Skanzen od ocelářů pro oceláře.
V Doněcku byl poslední funkční Bessemer ještě v roce 2012, před válkou. Jenže ta, jak známo, všechno zničí.
Poslední činný Bessemerův konvertor o objemu 5 tun. - Doněckstal, Ukrajina, 2012
Jestli chcete vidět, jak taková skutečná Bessemerova ocelárna vypadá, vyražte do Švédska. Nikde jinde na světě už totiž takhle zachovalé Bessemery neuvidíte. Fakt.
A já se hluboce ukláním před všemi v Uddeholm, kteří měli tu odvahu neničit. Je to přece tak snadné.
Další fotky zde.
Viktor Mácha
www.viktormacha.com
instagram | linkedin | facebook
Předchozí články
- Vzpomínky z karantény #4
- Vzpomínky z karantény #3
- Konečně!
- Vzpomínky z karantény #2
- Vzpomínky z karantény #1