Pohasly plameny nad Dębieńskem

Koksownia Dębieńsko, koksař uklízí komoru

Koksownia Dębieńsko nebyla nikdy tou supermoderní, zelenou koksovnu, kde byste mohli jíst ze země. Vlastně byla cítit na kilometry daleko a okolí zelení zrovna nebujelo. Ale měl jsem jí rád jako žádnou jinou.

Když jste opouštěli dálnici a mířili na Czerwionku-Leszczyny, mohutný oblak právě hašeného koksu a plápolající pochodeň byly tím prvním, co jste spatřili. Vždycky. A s tím je teď konec. Navždy. Koksovna Dębieńsko byla k poslednímu srpnu 2018 definitivně odstavena z provozu. Výroba koksu se zde zastavila přesně po 110 letech.

Těžba uhlí byla s městem Czerwionka-Leszczyny spjatá již od roku 1898. Koksovna Dębieńsko povstala vedle stejnojmenného dolu o 10 let později jako součást "Vereinigte Königs und Laura Hütten AG" se sídlem v Siemianowicích. Koksownia Dębieńsko, vytlačování koksu

Protože byl závod situován poněkud stranou Katowické uhelné pánve, k největšímu vytížení koksovny dochází paradoxně mezi léty 1938-1939. Poté následuje znárodnění a rozsáhlá modernizace.
V roce 1968 se koksovna stává součástí skupiny "Zakłady Koksownicze Gliwice" a od roku 1980 pak přechází pod správu "Kombinat Koksochemiczny Zabrze". Zhruba v tomto období jsou také nahrazeny původní koksárenské baterie z roku 1913.
Další a víceméně neblahý vývoj je pak poznamenán uzavřením těsně sousedícího dolu "KWK Dębieńsko" v roce 2000.

Co přerazilo koksovně vaz? Zastaralé technologie? Chybějící investice do ekologizace zařízení? Ilumináti? A nebo třeba ta dcera jedné paní ze sousední kolonie, která svojí starou matku přijížděla každý rok o Velikonocích navštívit až z dalekého Německa a nemohla ty dva dny vydržet v štiplavém sousedství koksovny? Proslýchá se, že stížnost na koksovnu přicházela každým rokem jen jedna - v polovině května s německým razítkem, několik let v kuse.

Koksownia Dębieńsko, důl KWK DębieńskoKoksownia Dębieńsko, důl KWK Dębieńsko - Czerwionka-Leszczyny

Ať je to jak chce, Dębieńsku už nikdo další život nevdechne. Zajímavostí koksárenského provozu je skutečnost, že jakmile koksovací komory jednou vychladnou, je absoluteně nemožné jejich činnosti znovu obnovit.

Nechť jsou k tobě lžíce bagrů milosrdné, Dębieńsko. Měl jsem Tě rád. Celá galerie zde.

Viktor Mácha
www.viktormacha.com
instagram | linkedin | facebook

Předchozí články

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
131221722
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace