Vyrábí se u nás ještě ocel?

Liberty Steel Ostrava, tandemové pece Liberty Steel Ostrava, tandemové pece

Tak tuhle otázku dostávám kupodivu docela často.

A vlastně se ani není čemu divit. Z médií k nám doléhají hlavně zprávy o tom, kde se jaká fabrika zavírá, kolik lidí se propouští a jak nás zaplavuje čínská ocel.

Naposledy se mě na tohle zeptala jedna slečna z Ostravy (!). "Vyrábí se u nás ještě ocel?"

Je tedy nasnadě si v tom udělat trochu jasno. Ano, ocel se u nás stále vyrábí a snad i nadále bude. A kde vlastně? O tom už následující, žel rok od roku kratší, výčet.

Třinecké železárny, vysoká pec č.6Třinecké železárny, vysoká pec č.6 - Licí hala vysoké pece.

1) Třinecké železárny - Moravia Steel

Naše nejvýchodnější železárna patří k matadorům české ekonomiky. Díky výrobě orientované především na válcované kolejnice, což vždycky byl, je a bude strategický produkt, o téhle krásné huti na břehu řeky Olše ještě nějakou dobu uslyšíme. Železárny byly založeny v roce 1839 Těšínskou komorou v čele s Karlem Habsburským a bez větších problémů přežila obě světové války i divoké období privatizace. O výrobu železa a oceli se starají dvě vysoké pece a kyslíková ocelárna s dvojicí konvertorů. Víc fotek a písmen zde.

Třinecké železárny, vsázka do konvertoruTřinecké železárny, vsázka do konvertoru - Kyslíková ocelárna.

2) Nová Huť - Liberty Steel

Liberty Steel Ostrava, vysoké peceLiberty Steel Ostrava, vysoké pece

Oproti tomu je ostravská huť naší nejmladší železárnou. O její výstavbě v Kunčicích bylo rozhodnuto v roce 1942 kvůli nedostačujícím kapacitám (a stále méně příznivému umístění uprostřed městské zástavby) Vítkovických železáren. Typický metalurgický kombinát sovětských parametrů byl uveden do plného provozu mezi léty 1951 - 1958. Po revoluci nesl jména jako Mittal Steel, ISPAT Steel, ArcelorMittal a od minulého roku Liberty Steel.
Čtyři vysoké pece, z nichž jsou dnes v provozu pouze dvě, dodávají surové železo přilehlé tandemové ocelárně, kterou snad po letech odkladů čeká významná modernizace a tím i delší naděje na přežití.
Výrobní portfolio Nové huti je poměrně pestré - od válcovaných profilů, tyčí a drátů po ocelové pásy pro automobilový průmysl. Fotky ze všech mých návštěv zde.

Liberty Steel Ostrava, odpich vysoké peceLiberty Steel Ostrava, odpich vysoké pece

3) Železárny Hrádek

Železárny Hrádek, ocelárnaŽelezárny Hrádek, ocelárna - Odpich obloukové pece

Poněkud stranou mediálního zájmu jsou železárny Hrádek u Rokycan, které založil v roce 1906 průmyslník Rudolf L. Hudlický. Vysoké pece zde nikdy nebyly, ocel se zde ale vyráběla v siemens-martinských pecích až do roku 2001. Tím se ale kapitola bývalých železáren Bílá Cerekev nezavřela. Výroba pokračuje dodnes na dvou elektrických obloukových pecích. Vedle hotových ingotů pro potřeby chomutovské válcovny trub, se výroba v Hrádku, toho času součást skupiny Z-Group Steel Holding podnikatele Zdeňka Zemka, soustředí na tyče a speciální profily válcované za tepla. Všechny fotky zde.

Železárny Hrádek, lití ingotůŽelezárny Hrádek, lití ingotů

4) ŽĎAS

ŽĎAS, elektrická oblouková pecŽĎAS, elektrická oblouková pec

Žďárecký závod patří v současné době již k tradičním tuzemským výrobcům oceli a zařízení pro kovárny, válcovny a další kovy zpracovávající provozy po celém světě. Její výstavba začala v roce 1947 coby rozšíření výrobních kapacit brněnské Slévárny a strojírny Bohumíra Šmerala. Málo se ale ví, že celá hala ocelárny i s technologickým vybavením pochází z rakouského Lince, odkud byla po válce převezena v rámci poválečných reparací. ŽĎAS dnes patří do čínské skupiny CITIC Europe Holdings, který snad výrobu navzdory sílící konkurenci udrží. Pro Vysočinu by to byla v opačném případě citelná ztráta.
Všechny fotky.

ŽĎAS, lití ingotů na ocelárněŽĎAS, lití ingotů na ocelárně

No a to je všechno. Kdybych tenhle článek psal před deseti lety, byl by veselejší, delší a rozhodně i zajímavější. Psal bych vám o Poldi Kladno, Pilsen Steel, Evraz Vítkovice Steel a donedávna také Vítkovice Heavy Machinery.

A kdybych šel ještě o pár desítek let zpět, psal bych i o Bohumínských železárnách, Králodvorských železárnách, Vojtěšské, nebo Žofínské huti.

Ale nebudu. Všechny tyhle obří chrámy práce s desítkami tisíc pracujících už nenávratně zmizely v propadlišti dějin, po kterých zůstaly jen jejich ocelové výrobky v podobě příborů, mostních konstrukcí, nebo třeba kolejí.

Takže ano, ocel se u nás stále ještě vyrábí a se vší pravděpodobností ještě nějaký ten pátek bude. Počet hutí se už bude ale jen tenčit.

Viktor Mácha
www.viktormacha.com
instagram | linkedin | facebook

Předchozí články

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
10216102
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace