Polovičatý rok 2021

čtvrtek 30. prosinec, 2021 | 0 komentářů | zobrazeno 1367×

Makstil Skopje, vylévání struskyMakstil Skopje, vylévání strusky - Severní Makedonie, 9/2021

Když naše země mířila v zimě 2021 do dalšího lockdownu, hořce jsem si povzdechl s jistotou, že přijdu o další rok dokumentární práce. Hutě mizí, já trčím zavřený doma v nedobrovolném vězení a svět tam za oknem se mění.

Jenže pak přišlo jaro a s přibývajícím sluncem a teplem se situace začala rapidně měnit. Bylo třeba neprodleně jednat. A těch posledních šest měsíců jsem se nezastavil. Považte:

Stihnul jsem projet 7 zemí a zdokumentovat:

8 oceláren
6... celý článek

Makedonský nikl

neděle 26. prosinec, 2021 | 0 komentářů | zobrazeno 1088×

Euronickel Industries, plnění LD konvertoruEuronickel Industries, plnění LD konvertoru

Do Severní Makedonie jsem se vypravil covidu navzdory. V září roku 2021 byla tahle půvabná balkánská země na cestovatelském semaforu oděná do temně rudé, což značilo nejvyšší možný stupeň rizika nakažení. V podobných barvách byla tou dobou snad už jen Bolívie a JAR. Ale po osmnácti měsících doma už nebylo na co čekat.

A tak se jednoho rána budím na gauči u kamaráda ve Skopje, vzduch venku je nasáklý sladkým zápachem hnijícího ovoce a odpadků, někde v dálce štěkají psi a já, tak jako už nesčetněkrát před... celý článek

Huť v ženských rukách

čtvrtek 25. listopad, 2021 | 0 komentářů | zobrazeno 1748×

Pane magistře, nechtěl byste mi nafotit odpich?

Metalfer Steel mill, kontilitíMetalfer Steel mill, kontilití

Tak takhle nějak mne před několika měsíci oslovila jedna šarmantní dáma ze Srbska. Že prý má nedaleko chorvatské hranice ocelárnu, mou práci dlouho sleduje a že by byla poctěna, kdybych jí celý závod vrámci svého projektu #beautyofsteel zdokumentoval.

Bylo mi to celé nějaké podezřelé, tak jsem celou záležitost probral se strýčkem Googlem a ten všechna její slova potvrdil. A protože nabídek tohoto typu nepřichází mnoho, vyrazil jsem při nejbližší... celý článek

Konec rudé záře v Králově Dvoře

neděle 31. říjen, 2021 | 0 komentářů | zobrazeno 1606×

Saint Gobain Králův Dvůr, lití z předpecí kuplovnySaint Gobain Králův Dvůr, lití z předpecí kuplovny

No a je to.

Bez velké pompy, potichu, jakoby si toho ani nikdo neměl všimnout, byla na konci října 2021 definitivně ukončena výroba litiny v Králově Dvoře.

Ende, už žádný odpich, žádná rudá záře nad Berounem.

Přitom jen málokdo ví, že bohatá historie zpracování a výroby železa v Králově Dvoře se začala psát již v roce 1346, kdy první huť v blízkosti nalezišť kvalitní železné rudy založil sám Karel IV.

A bylo to právě zde, kde byla postavena vůbec první vysoká pec na našem území... celý článek

Německá katarze

sobota 10. červenec, 2021 | 0 komentářů | zobrazeno 2505×

Haus der Fotografie, HusumHaus der Fotografie, Husum - Přesně tady naleznete mou výstavu s názvem Industriekultur.

Poprvé od vypuknutí covidu do Německa a poprvé ne za hutěmi.

Zvláštní rok. Kdyby mi vloňském lockdownu někdo řekl, že budu mít letos hned čtyři výstavy, z toho tři zahraniční, asi se jen trpce usměju pod rouškou. Jenže ono se to vážně děje.

V lednu se mi ozval nějaký pan Detert, že prý v severoněmeckém městečku Husum otevírá galerii a rád by tam jako vůbec první výstavu představil mé bídné dílo. Neotálel jsem ani vteřinu. Na Západ od nás jsem ještě nikdy nevystavoval a tohle je hozená... celý článek

Tabu jménem průmysl

pondělí 28. červen, 2021 | 0 komentářů | zobrazeno 1103×

Ferriera di Servola, koksovnaFerriera di Servola, koksovna - Fotografie z roku 2020.

Jako by se poté, co zmizely poslední obrysy železárny v Terstu, mohlo o tomhle kouzelném přístavu na italsko-slovinské hranici zase psát.

V posledním čísle National Geographic vyšel poutavý článek "Kouzlo Terstu" s podtitulkem "Severoitalské hraniční město je elegantní a plné života, ale dlouho bylo přehlíženým kulturním klenotem."

Ferriera di Servola na začátku 20. století

Proč až teď a bez jediné zmínky o huti Ferriera di Servola, která byla nerozlučnou částí města celých 124 let?

Nezapřu zklamání. Na ten článek jsem se... celý článek

Vysokopecní muzea světa

pátek 30. duben, 2021 | 0 komentářů | zobrazeno 14541×

Bolt Tower, Vítkovické železárny, OstravaBolt Tower, Vítkovické železárny, Ostrava

Už se vám zajídají zámky a přemýšlíte, jakou jinou krásu dětem ukázat? Že je nebaví ty stále dokola se opakující muzeální expozice s jedním vycpaným ledňáčkem a sádrovým modelem středověkého hradiště?

A co třeba železárny?

On totiž zbourat tak účelovou stavbu, jakou vysoká pec bezpochyby je, umí každý. Ale vdechnout jí nový život po ukončení výroby, to už chce pořádnou dávku entuziasmu a osvíceného myšlení.

Zde jsem dal dohromady soupis všech moderních vysokých pecí na světě, které... celý článek

Příliš mnoho smutku

neděle 18. duben, 2021 | 0 komentářů | zobrazeno 12842×

Ferriera di Servola, vysoké peceFerriera di Servola, vysoké pece - Terst, 2020

S každou odstřelenou těžní věží, s každou zavřenou hutí a s každou vyhašenou pecí ve mně kousek něčeho malého umře. Když je toho víc, odumře větší kus. Tak to prostě je, nemůžu s tím nic dělat. Nejde to, ten žal nad ztrátou něčeho tak krásného je příliš hluboký.

A tohle jaro si budu pamatovat dlouho, špatných zpráv se sešlo mnoho.

Trpte se mnou.

18.3.2021 byla ukončena válcovna tlustých plechů v... celý článek

Konec průmyslové krajiny

středa 7. duben, 2021 | 0 komentářů | zobrazeno 1467×

Železárny ArcelorMittal Florange, HayangeŽelezárny ArcelorMittal Florange, Hayange - 2019

Začalo to. Francouzské město Hayange přestává být zajímavé.

Vidím to jako dnes. Přijíždím z Lucemburska a přede mnou se otevírá skutečná průmyslová krajina Lotrinska. V autorádiu mi hraje úvodní melodie z Pevnosti Boyard a z dálničního nadjezdu, který protíná celé údolí, mám železárnu jako na dlani. Vysoké pece těžce oddechují a na seřadišti stojí nekonečné soupravy s rudou a uhlím. Byl rok 2010.

Psal jsem tam snad padesátkrát, ale do francouzských hutí není snadné se dostat. Huť Hayange nikdy nepovolila... celý článek

Konec dvou velkodolů

sobota 27. únor, 2021 | 0 komentářů | zobrazeno 1580×

důl ČSA / Karviná, v dálce důl Lazydůl ČSA / Karviná, v dálce důl Lazy - Mizející industriální architektura.

Možná to tak nakonec dopadne. Až jednou ty nekonečné lockdowny a restriktivní opatření proti covidu skončí, možná už nebude kam jet. Alespoň poslední týden tomu nasvědčuje.

23. února 2021 byl na povrch vytažen symbolicky poslední vozík černého uhlí z dolu Darkov a dnes, 27.února 2021 vyjel poslední vozík z dolu ČSA.

Je to přitom jen několik dní po definitivním zatopení podzemí dolu Rako a ukončení výroby šedé litiny ve slévárně Viadrus v Bohumíně.

důl Darkovdůl Darkov - Mizející industriální architektura.

Tenhle scénář by pochopitelně... celý článek

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace