Bez vůně a bez zápachu

sobota 20. květen, 2023 | 0 komentářů | zobrazeno 1775×

BlueScope Port Kembla - koksovnaBlueScope Port Kembla - koksovna - S kouřem, ale bez zápachu.

Název železárny BlueScope Port Kembla byl patrně odvozen od věčně modré oblohy, které zde, na pobřeží omývaném pacifickým oceánem, celoročně panuje. Tedy konkrétně celých 363 dní, protože během mého dvoudenního pobytu se ochladilo o deset stupňů, mrholilo a nebe se zahalilo přesně do toho odstínu ocelové šedi, kterou mám tolik rád.

Budím se po pár hodinách Stilnoxem vynuceného spánku, jetlag je brutální a drtí mě víc, než jsem čekal. Doma vPraze jdou spát, já vstávám. Žaludek mám na ruby, houpe se se mnou... celý článek

Santanderské dilema

sobota 22. duben, 2023 | 0 komentářů | zobrazeno 1241×

Saint-Gobain Santander - slévárna litinySaint-Gobain Santander - slévárna litiny - Saint-Gobain PAM Espana

Poslední ráno v severním Španělsku, do odletu z Bilbaa zpátky domů zbývá cca 9 hodin.

Těsně před příjezdem do slévárny vezmu obrubník přední levou pneumatikou, z natrženého pláště očividně uniká vzduch. Mám dvě možnosti:

1) Zrušit návštěvu slévárny, škodu nahlásit v půjčovně aut a čekat na opravu.
2) Jít do slévárny a doufat, že se mezitím objeví nějací dobří skřítkové, kteří pneumatiku opraví.

Obcházím auto, pravidelně zkouším tvrdost pneumatiky, nemůžu se rozhodnout.

Nakonec... celý článek

V křeči

sobota 8. duben, 2023 | 0 komentářů | zobrazeno 1431×

Acciaieria Valsugana - huť v horáchAcciaieria Valsugana - huť v horách - Novodobá industriální architektura

Co krok, to křeč ve střevech. Včerejší ústřice mne krutě trestají za mou nenažranost. Byla to vůbec má první pořádná večeře po několika dnech na cestách, tak jsem se nechal trochu unést, když už to bylo na účet hutě.

Běda mi, noc byla hrůzná. Asi byla chyba ostentativně odmítnout digestiv, který mi ředitel podniku tak velkoryse nabízel.

Teď funím do schodů na zavážecí platformu ocelárny a rozhlížím se, kde je v případě nouze nejbližší kýbl. Vrata se na můj pokyn pomaličku odsouvají a přede mnou se... celý článek

Dokonalý plán

pondělí 6. březen, 2023 | 0 komentářů | zobrazeno 2617×

Týden na cestách v bodechTýden na cestách v bodech

Byl to dokonalý plán – za 10 dní zdokumentovat nejdůležitější hutní areály v severním Španělsku. Dával jsem to dohromady několik let a konečně to vyšlo. Konečně jsem měl všechny povolenky v kapse, zpáteční letenky do Bilbaa, potvrzená ubytování a rezervace auta. Ten plán neměl chybu.

Až na jednu drobnost.

Nezkontroloval jsem si platnost svých dokladů. A kde jinde tu strašlivou skutečnost odhalit, než cestou na letiště. Dodnes si živě vybavuji, s jakou hrůzou jsem v taxíku řítícím se na Ruzyň... celý článek

Na druhé nejmenší koksovně v Evropě

neděle 29. leden, 2023 | 0 komentářů | zobrazeno 2726×

Química del Nalón - koksovací komoryQuímica del Nalón - koksovací komory

Když jsem před lety „létal“ v aplikace Google Earth nad severošpanělským městem Langreo a lokalizoval místní uhelné doly, narazil jsem na podivnou rozmazanou strukturu čehosi, ve které jsem dokázal přečíst jen malý plynojem. Zbytek lokality tonul v černé a nebylo patrné, co přesně se tady při břehu řeky Nalon odehrává.

Čas plynul a já s potěšením zjistil, že v těsné blízkosti závodu konečně projelo i monitorovací auto Street View. Neváhám a netrpělivě přetahuji žlutého panáčka na místo. Vteřiny napětí a... celý článek

Fos-sur-Mer

pátek 30. prosinec, 2022 | 0 komentářů | zobrazeno 2960×

ArcelorMittal Fos-sur-Mer - vysoká pec č.2ArcelorMittal Fos-sur-Mer - vysoká pec č.2 - Sollac, Solmer

Je půl páté ráno, mrznu, žaludek mám na vodě z doznívajícího střevního onemocnění a v kyslískové masce se plazím po nekonečném schodišti na vrchol vysoké pece č.1 železáren Fos-sur-Mer kousek od Marseille. Výtah jako na potvoru nefunguje a každý schod ze mně odplavuje poslední zbytky sil. A to je teprve začátek. Aniž bych to tehdy věděl, v téhle huti strávím dalších 13 hodin.

Ty schody nemají konce. Tak strašně daleko od domova, i ty děti mi začínají po týdnu na cestách chybět. Jak by mi s nimi teď bylo dobře, v... celý článek

Válcíři ze Sheffieldu

neděle 13. listopad, 2022 | 0 komentářů | zobrazeno 2032×

Bedford Steels - ruční válcovnaBedford Steels - ruční válcovna - Sheffield Steel

Temně modré nebe nad Sheffieldem. Probouzí mne jemné bubnování deště na plechovém parapetu v laciném hotelu kousek od centra tohoto těžce-průmyslového města. Vstávám brzy, snídani mám v papírovém pytlíku za dveřmi. Je 4:30 a po vlhké dlažbě ospale klopýtám k taxíku na rohu.

Bedford Steels, zastavujeme přímo na nádvoří vedle nijak zajímavých továrních budov.
„You must be Viktor!“, vítá mne vzápětí Andrew, má jediná spojka v téhle podivuhodné válcovně, před kterou mne všichni varovali, protože... celý článek

Sen o huti

neděle 30. říjen, 2022 | 0 komentářů | zobrazeno 2054×

SSAB Raahe - vysoké peceSSAB Raahe - vysoké pece - Rautaruukki

Zdál se mi takový sen.

Po obědě jsem se sbalil, odjel na letiště a s jedním přestupem doletěl až do města Oulu v severním Finsku. Rychle jsem popadnul kufr, půjčil si auto a za hodinu dorazil na bránu železárny SSAB Raahe, kam jsem se snažil dostat od roku 2016. S posledními paprsky jsem se nechal vyvézt na injektážní věž prachového uhlí a pořídil pár fotek přesně v momentě, kdy zapadající slunce spočinulo na vysokých pecích, čímž ještě podtrhlo jejich přirozenou červeno-oranžovou barvu.

K večeři jsem si dal... celý článek

Požár

pátek 7. říjen, 2022 | 0 komentářů | zobrazeno 1446×

Ascometal Fos-sur-Mer - blokovnaAscometal Fos-sur-Mer - blokovna - Ascometal - DEMAG blooming mill

Těžce se zvedám z postele ve svém zaplivaném motelovém pokoji. Za okny skřehotají rackové a šumí moře. Celou noc lomcoval okny mistrál, který udeřil na jižní pobřeží Francie před několika málo dny.

Snídaně nestojí za nic, okoralý croissant zapiju hltem vlažné kávy a sedám do auta. Do ocelárny Ascometal to naštěstí není daleko. Leží hned na druhém konci velké průmyslové zóny Fos-sur-Mer, která tady vyrostla na začátku sedmdesátých let v rámci obřího projektu SOLLAC. Kdysi celistvý podnik se ale po privatizaci... celý článek

Promarněná šance

pondělí 29. srpen, 2022 | 1 komentář | zobrazeno 2147×

Italiana Coke - uhelná věž na koksovněItaliana Coke - uhelná věž na koksovně - Industriální architektura první poloviny 20. století.

Strašně moc jsem to chtěl. Kdykoliv jsem otevřel google earth, vysmíval se mi tam v severní části Itálie špendlík se žlutou barvou – tou, kterou si označuji koksovny.

Ten špendlík tam civěl zhruba od roku 2008, kdy jsem se o koksovně v Cairo Montenotte poprvé dozvěděl. Tenhle monumentální závod z roku 1936 mne absolutně fascinoval. Už jenom proto, že se ještě nikomu nepodařilo dostat se s fotoaparátem dovnitř. Fotky zevnitř jednoduše neexistovaly.

A tak jsem začal psát. Každý rok jednu až dvě žádosti – a... celý článek

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace