Ticho, sníh a doly

úterý 12. březen, 2019 | 0 komentářů | zobrazeno 1826×

Ställbergs Gruva, KopparbergStällbergs Gruva, Kopparberg - Opuštěný rudný důl z roku 1922.

Nikdy jsem neslyšel padat sníh.

Možná je to tím, že málo chodím do přírody, lyžování mě nikdy nebavilo, nebo prostě trávím příliš mnoho času v ohlušujícím dunění hutí. Ale tenkrát ve Švédsku sníh padal a dost nahlas.

Určitě to taky znáte. Dovolenou trávíte v ideálním případě tak, že hned ráno vyrazíte do železáren, dáte si oběd v dělnické kantýně a zbytek dne pak obrážíte šachty v okolí (pokud tam teda nějaké jsou). Večeře ve fastfoodu, zálohování dat, nabití baterky a krásný den je za... celý článek

Ovako Smedjebacken

neděle 24. únor, 2019 | 0 komentářů | zobrazeno 1762×

Ovako Smedjebacken, na ocelárněOvako Smedjebacken, na ocelárně - Práce u 125 t elektrické obloukové pece.

Smedjebacken je další z mnoha historických švédských lokalit spjatých s výrobou a zpracování kovů. První zmínky o zdejším hutnictví se datují již do roku 1631.

Samotná historie zdejší ocelárny je o něco mladší. V roce 1872 zde zakládá první huť Alex Nodrlander pod názvem Smedjebackens Valsverks AB, čímž pouze rozšiřuje své kapacity stávající železárny v Hagge. Rodina Nordlanderů podnik vlastní až do roku 1955, kdy se výroby ujímá firma Förvaltnings AB Ratos.

Ovako Smedjebacken, válcovna tyčíOvako Smedjebacken, válcovna tyčí - Válcovací stojany od firmy Morgardshammar.

Ta závod kompletně... celý článek

Královská ocel

středa 13. únor, 2019 | 2 komentáře | zobrazeno 2306×

SSAB Oxelösund, odpich na vysoké peci č.2SSAB Oxelösund, odpich na vysoké peci č.2 - Oxelösunds järnverk, masugn #2

Přes 10 let pořád dokola, každej rok to samý, znovu a znovu.

Posíláte stovky emailů (ano, má složka odeslané pošty čítá na 1.628 žádostí o povolení fotografické dokumentace), pracně získáváte kontakty, obvoláváte, vztekáte se, že nikdo neodpovídá, zuříte, že někdo konečně odpověděl, ale záporně.

A tak většinu čas jen dřepíte doma nad satelitní mapou a jen čumíte na ta nová a nová prázdná místa po zlikvidovaných závodech, do kterých vás nepustili.

Kladná odpověď přichází jen zřídka... celý článek

Středojemná válcovna v Hällefors

úterý 5. únor, 2019 | 0 komentářů | zobrazeno 1492×

Ovako Hällefors, středojemná válcovnaOvako Hällefors, středojemná válcovna - Örebro, Bergslagen valsverk

Znáte to, potřebujete vyplnit jeden prázdný den mezi parádní slévárnou šedé litiny a ocelárnou o 200 kilometrů dál, tak zkusíte napsat do jedné nudné válcovny na půli cesty a ono to vyjde a navíc se z toho vyklube evropský unikát.

Válcovna ve švédském městečku Hällefors je dnes již pouhým fragmentem kdysi bohaté průmyslové historie. Ta se zde začala psát již v roce 1639 a to rozvojem těžby a zpracování stříbra.
S výrobou oceli se začalo až později, na konci 18. století. Železárny Ovako Hällefors, 1930

Původní... celý článek

Přišel jsem, viděl jsem, plakal jsem

pátek 25. leden, 2019 | 0 komentářů | zobrazeno 4739×

Kopalnia Węgla Kamiennego MysłowiceKopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice - Szyb Łokietek 2018/2019..

Poláky jsem nikdy neměl rád (mých pět polských přátel odpustí).

Pro tu jejich směšnou národní hrdost, příšerný silnice, udolávající byrokracii, ale hlavně pro ten absolutní nezájem o průmyslové dědictví.

Když jsem před pár dny spatřil na sociálních sítích rozmazanou fotku z demolice dolu Myslowice, nechtělo se mi tomu vůbec věřit. Vždyť kdo by taky boural majestátní předválečnou budovu, skutečnou perlu industriální architektury v celém Polsku, ne-li ve Střední Evropě?

Kopalnia Węgla Kamiennego MysłowiceKopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice - 1960 - 1965, léta největší slávy

Nesmysl... celý článek

Závody Ťažkého Strojárstva

úterý 22. leden, 2019 | 0 komentářů | zobrazeno 2662×

ZTS Metalurg, odpich obloukové peceZTS Metalurg, odpich obloukové pece - Závody ťažkého strojárstva Dubnica nad Váhom

Před čtyřiceti lety bych tady ani nezaparkoval, před pár týdny jsem to málem nenašel.
Závody ťažkého strojárstva (ZŤS) zaměstnávaly v dobách největší slávy na 15.000 zaměstnanců, teď tu v obřích výrobních halách bloudím sám a jen tu a tam narazím na někoho v přilbě a vaťáku. Mrze a odněkud v dálce se začalo ozývat pravidelné dunění, směna na zápustkové kovárně právě začala. ZTS Metalurg,  kovárna

Historie závodu v Dubnici nad Váhom se začala psát v roce 1937, kde sem byla z obavy před sílící hrozbou... celý článek

Siemens-martinská ocelárna v Brjansku

neděle 13. leden, 2019 | 0 komentářů | zobrazeno 2487×

Bežitská slévárna oceliBežitská slévárna oceli - Zavážka siemens-martinské pece.

Mít chřipku není dobrý. A mít chřipku v Rusku není dobrý tuplem. A toho dne mi v Brjansku bylo teda pěkně mizerně.

Ležim na nuzném hotelovém pokoji a koukám na monastýr nořící se do večerní mlhy. Sergej odešel do města sehnat nějaké léky. 1.500 kilometrů od domova není tak moc, ale tady, v bažinaté oblasti kousek od hranic s Běloruskem, si připadám jako někde na druhém konci světa. Sám a se zimnicí.

Do Bežitské slévárny jsem moc chtěl, potřeboval jsem jí. Vždyť těch martinských oceláren je už tak málo. V... celý článek

Nic neočekávat

pondělí 31. prosinec, 2018 | 0 komentářů | zobrazeno 1604×

Nad louží v Karabaši.Nad louží v Karabaši. - Pozdim 2018

No to byl zase rok.. takhle jsem si ho teda zrovna nepředstavoval..
Rok 2018 byl drahý, bolavý, ale nakonec i nečekaně úrodný.

Pochroumal jsem si své dva nejcennější objektivy (každý kolem 50k), stativovou hlavu, vykloubil a zlomil ruku v lokti (nikoli v huti), kvůli sádře škrtnul velkou expedici do USA, měl výstavu, dokonce tři!, v pěti zemích zdokumentoval 18 nových hutí, nesčetně dolů a dokončil dva větší projekty s Národním památkovým ústavem. KWK Powstańców Śląskich, szyb Staszic

Ale jde to všechno nějak pomalu. Pomaleji, než... celý článek

Sbohem, Gríšo...

čtvrtek 20. prosinec, 2018 | 2 komentáře | zobrazeno 2541×

Grigorij Ivaščenko: Neviditelná záře rudných ložisekGrigorij Ivaščenko: Neviditelná záře rudných ložisek - olej na plátně, 2010

Na haldách krivojrožských, tam jsme sedávali...

Grigorij je po smrti. Dobrý přítel, bohém a jeden z nejtalentovavějších malířů současné Ukrajiny zemřel ve svých nedožitých 29 letech. Stalo se tak nedávno po akutním zánětu mozkových blan.

Grigorij se narodil v roce 1989 v Krivoj Rogu, těžce průmyslovém městě na východní Ukrajině. Vzdělání se mu dostalo nejdříve na střední umělecko-průmyslové škole. Státní pedagogickou univerzitu pak absolvoval s vyznamenáním na fakultě umění (obor reklamní... celý článek

Politická návštěva

úterý 18. prosinec, 2018 | 0 komentářů | zobrazeno 1572×

Mechel Beloretsk, válcovna drátůMechel Beloretsk, válcovna drátů - Těžký průmysl v Rusku.

Když děláte jednu věc systematicky víc jak 10 let, začnete si vybírat. A když těch 10 let fotíte hutě, pak vysoká pec v Beloretsku je jedním ze zásadních objektů, které ve své sbírce prostě musíte mít.

Snažil jsem se, fakt jsem se snažil to povolení dostat. Ale nejde to. Vysoká pec v Beloretsku se nesmí z politických důvodů fotit, tak znělo poslední NE naší nekonečné komunikace s ředitelstvím Mechelu, ruského hutního gigantu. Ten důvod je prostý. Mechel se poslední dobou začíná profilovat jako do budoucna hledící... celý článek

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace