Ovako Smedjebacken

neděle 24. únor, 2019 | 0 komentářů | zobrazeno 1644×

Ovako Smedjebacken, na ocelárněOvako Smedjebacken, na ocelárně - Práce u 125 t elektrické obloukové pece.

Smedjebacken je další z mnoha historických švédských lokalit spjatých s výrobou a zpracování kovů. První zmínky o zdejším hutnictví se datují již do roku 1631.

Samotná historie zdejší ocelárny je o něco mladší. V roce 1872 zde zakládá první huť Alex Nodrlander pod názvem Smedjebackens Valsverks AB, čímž pouze rozšiřuje své kapacity stávající železárny v Hagge. Rodina Nordlanderů podnik vlastní až do roku 1955, kdy se výroby ujímá firma Förvaltnings AB Ratos.

Ovako Smedjebacken, válcovna tyčíOvako Smedjebacken, válcovna tyčí - Válcovací stojany od firmy Morgardshammar.

Ta závod kompletně... celý článek

Královská ocel

středa 13. únor, 2019 | 2 komentáře | zobrazeno 2138×

SSAB Oxelösund, odpich na vysoké peci č.2SSAB Oxelösund, odpich na vysoké peci č.2 - Oxelösunds järnverk, masugn #2

Přes 10 let pořád dokola, každej rok to samý, znovu a znovu.

Posíláte stovky emailů (ano, má složka odeslané pošty čítá na 1.628 žádostí o povolení fotografické dokumentace), pracně získáváte kontakty, obvoláváte, vztekáte se, že nikdo neodpovídá, zuříte, že někdo konečně odpověděl, ale záporně.

A tak většinu čas jen dřepíte doma nad satelitní mapou a jen čumíte na ta nová a nová prázdná místa po zlikvidovaných závodech, do kterých vás nepustili.

Kladná odpověď přichází jen zřídka... celý článek

Středojemná válcovna v Hällefors

úterý 5. únor, 2019 | 0 komentářů | zobrazeno 1313×

Ovako Hällefors, středojemná válcovnaOvako Hällefors, středojemná válcovna - Örebro, Bergslagen valsverk

Znáte to, potřebujete vyplnit jeden prázdný den mezi parádní slévárnou šedé litiny a ocelárnou o 200 kilometrů dál, tak zkusíte napsat do jedné nudné válcovny na půli cesty a ono to vyjde a navíc se z toho vyklube evropský unikát.

Válcovna ve švédském městečku Hällefors je dnes již pouhým fragmentem kdysi bohaté průmyslové historie. Ta se zde začala psát již v roce 1639 a to rozvojem těžby a zpracování stříbra.
S výrobou oceli se začalo až později, na konci 18. století. Železárny Ovako Hällefors, 1930

Původní... celý článek

Přišel jsem, viděl jsem, plakal jsem

pátek 25. leden, 2019 | 0 komentářů | zobrazeno 4562×

Kopalnia Węgla Kamiennego MysłowiceKopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice - Szyb Łokietek 2018/2019..

Poláky jsem nikdy neměl rád (mých pět polských přátel odpustí).

Pro tu jejich směšnou národní hrdost, příšerný silnice, udolávající byrokracii, ale hlavně pro ten absolutní nezájem o průmyslové dědictví.

Když jsem před pár dny spatřil na sociálních sítích rozmazanou fotku z demolice dolu Myslowice, nechtělo se mi tomu vůbec věřit. Vždyť kdo by taky boural majestátní předválečnou budovu, skutečnou perlu industriální architektury v celém Polsku, ne-li ve Střední Evropě?

Kopalnia Węgla Kamiennego MysłowiceKopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice - 1960 - 1965, léta největší slávy

Nesmysl... celý článek

Závody Ťažkého Strojárstva

úterý 22. leden, 2019 | 0 komentářů | zobrazeno 2316×

ZTS Metalurg, odpich obloukové peceZTS Metalurg, odpich obloukové pece - Závody ťažkého strojárstva Dubnica nad Váhom

Před čtyřiceti lety bych tady ani nezaparkoval, před pár týdny jsem to málem nenašel.
Závody ťažkého strojárstva (ZŤS) zaměstnávaly v dobách největší slávy na 15.000 zaměstnanců, teď tu v obřích výrobních halách bloudím sám a jen tu a tam narazím na někoho v přilbě a vaťáku. Mrze a odněkud v dálce se začalo ozývat pravidelné dunění, směna na zápustkové kovárně právě začala. ZTS Metalurg,  kovárna

Historie závodu v Dubnici nad Váhom se začala psát v roce 1937, kde sem byla z obavy před sílící hrozbou... celý článek

Siemens-martinská ocelárna v Brjansku

neděle 13. leden, 2019 | 0 komentářů | zobrazeno 2175×

Bežitská slévárna oceliBežitská slévárna oceli - Zavážka siemens-martinské pece.

Mít chřipku není dobrý. A mít chřipku v Rusku není dobrý tuplem. A toho dne mi v Brjansku bylo teda pěkně mizerně.

Ležim na nuzném hotelovém pokoji a koukám na monastýr nořící se do večerní mlhy. Sergej odešel do města sehnat nějaké léky. 1.500 kilometrů od domova není tak moc, ale tady, v bažinaté oblasti kousek od hranic s Běloruskem, si připadám jako někde na druhém konci světa. Sám a se zimnicí.

Do Bežitské slévárny jsem moc chtěl, potřeboval jsem jí. Vždyť těch martinských oceláren je už tak málo. V... celý článek

Nic neočekávat

pondělí 31. prosinec, 2018 | 0 komentářů | zobrazeno 1485×

Nad louží v Karabaši.Nad louží v Karabaši. - Pozdim 2018

No to byl zase rok.. takhle jsem si ho teda zrovna nepředstavoval..
Rok 2018 byl drahý, bolavý, ale nakonec i nečekaně úrodný.

Pochroumal jsem si své dva nejcennější objektivy (každý kolem 50k), stativovou hlavu, vykloubil a zlomil ruku v lokti (nikoli v huti), kvůli sádře škrtnul velkou expedici do USA, měl výstavu, dokonce tři!, v pěti zemích zdokumentoval 18 nových hutí, nesčetně dolů a dokončil dva větší projekty s Národním památkovým ústavem. KWK Powstańców Śląskich, szyb Staszic

Ale jde to všechno nějak pomalu. Pomaleji, než... celý článek

Sbohem, Gríšo...

čtvrtek 20. prosinec, 2018 | 2 komentáře | zobrazeno 2309×

Grigorij Ivaščenko: Neviditelná záře rudných ložisekGrigorij Ivaščenko: Neviditelná záře rudných ložisek - olej na plátně, 2010

Na haldách krivojrožských, tam jsme sedávali...

Grigorij je po smrti. Dobrý přítel, bohém a jeden z nejtalentovavějších malířů současné Ukrajiny zemřel ve svých nedožitých 29 letech. Stalo se tak nedávno po akutním zánětu mozkových blan.

Grigorij se narodil v roce 1989 v Krivoj Rogu, těžce průmyslovém městě na východní Ukrajině. Vzdělání se mu dostalo nejdříve na střední umělecko-průmyslové škole. Státní pedagogickou univerzitu pak absolvoval s vyznamenáním na fakultě umění (obor reklamní... celý článek

Politická návštěva

úterý 18. prosinec, 2018 | 0 komentářů | zobrazeno 1450×

Mechel Beloretsk, válcovna drátůMechel Beloretsk, válcovna drátů - Těžký průmysl v Rusku.

Když děláte jednu věc systematicky víc jak 10 let, začnete si vybírat. A když těch 10 let fotíte hutě, pak vysoká pec v Beloretsku je jedním ze zásadních objektů, které ve své sbírce prostě musíte mít.

Snažil jsem se, fakt jsem se snažil to povolení dostat. Ale nejde to. Vysoká pec v Beloretsku se nesmí z politických důvodů fotit, tak znělo poslední NE naší nekonečné komunikace s ředitelstvím Mechelu, ruského hutního gigantu. Ten důvod je prostý. Mechel se poslední dobou začíná profilovat jako do budoucna hledící... celý článek

NEAUTORIZOVÁNO

čtvrtek 15. listopad, 2018 | 0 komentářů | zobrazeno 1755×

Vylitá struska při závadě na vysoké peci. Vylitá struska při závadě na vysoké peci. - Ideální image fotografie pořízená během havárie.

Mohl to být skvělý článek o mé druhé návštěvě legendární železárny Satka uprostřed pohoří Ural. Ale nebude. Stejně tak jsem měl připravenou doprovodnou galerii s jedněmi z nejlepších fotografií, které jsem kdy ve vysokopecním provozu udělal. Do půli těla nazí, zpocení hutníci, krotící tryskající proudy žhavého železa, které se vymklo kontrole, nebo struska valící se jako láva ze strmého srázu odvalu v podvečerním světle? Ne, nic z toho... celý článek

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace